SECESE

"Pokrok lidstva jde křivkou stoupající a klesající jako záznamy o horečce. Stoupá a opět hluboko klesá, ale celkově přece jen stoupá."

                                               - Alfons Mucha


Obecná charakteristika

Secese je styl, který se ale v každé zemi označuje jinak:

  • Německo: Jugendstil - mladý styl, sloh
  • Francie: Art Nouveau - nové umění
  • Anglie: Modern Style - moderní styl
  • Itálie: Stile floreale - květinový styl

Tento nový směr vznikl ve Vídni v 80. letech 19. století a zasáhl celou Evropu a dokonce i USA a Japonsko! Název pochází z latinského secessio (=odchod, odtržení). Jedná se o poslední univerzální umělecký sloh, který zasahoval i do architektury, sochařství, malířství, grafiky a užitého umění (vše, co používáme). To dokazuje i fakt, že secese zrušila hranice mezi uměním vysokým (myšleno malířství či sochařství) a uměním užitým. Secese už není jenom umělecký styl pláten a budov, ale životní styl, který ovlivnil i módu, nábytek nebo šperkařství. 

Secese jako taková je protestem proti historismu a konzervativnímu akademismu. Vyjadřuje nálady 19. století, jako byly cynismus a sentiment. Za vrcholné období secese pak označujeme přelom 19. a 20. století. 

Znaky secese

Umělcova fantazie je velmi svobodná  nedrží se předchozích forem. Typická je ornamentálnost, lineárnost a využívání přírodních tvarů, jako jsou květy, listy a lidské či zvířecí postavy. Typickou květinou je lilie, kosatec, tulipán či leknín. Nejčastěji ztvárňovaná zvířata jsou labutě, pávy, ti mají být symbolem vášně, erotiky a intelektu. Secese kromě toho, že působí květinově, tak i svými vlnícími liniemi vyvolává na ploše pohyb a celé dílo pak působí velmi ladně.

Co se týče užití barev, tak v secesi jsou typické lomené barevné odstíny, jenž mají symbolický význam. Žlutá symbolizuje barvu hmoty, slunce, života a radosti; modrá se zelenou zase ztvárňují neskutečné barvy, trošku faustovské; černá barva je poslem ducha; bílá naopak symbolizuje ztroskotanou naději a smrt, což je trošku paradox, když je povětšinou bílá brána jako symbol života a míru. 

Pro více informací klikněte na odkaz níže:

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky